MORGO ELEKTRONIKA



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim



MENÜ



KAPCSOLÁSOK



TÁMOGATÁS

Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!


KÖZÖSSÉG

Üzenőfal



Nyomj egy tetszik gombot!

Share Oszd meg!


Küldj mailt!


  1







Elektronikus biztosíték





Elektronikus eszközök védelmére leggyakrabban biztosítékokat alkalmaznak. Ezek túlnyomó részben egy adott áramot elviselő, ám a fölötti áramerősség hatására megszakadó - kiolvadó - eszközök. Ma már beszerezhetők ún. regenerálódó, vagyis a túláram megszűnése után automatikusan visszakapcsoló biztosítékok is. Ezek élettartama is véges, és beszerzésük sem mindig problémamentes.

Az alábbi kapcsolások a fent említett biztosítékok kiváltására születtek. Ezek működése többnyire egy ellenálláson eső feszültség figyelésén múlik. Az egyszerűség kedvéért 1ohm ellenálláson 1A áram hatására 1V feszültség esik. Ez a feszültség hozza működésbe a védelmi elektronikát, mely villámgyorsan megszakítja a védeni kívánt eszközök további tápellátását. Ez a megszakítás sokkal gyorsabban történhet, mint egy olvadóbiztosíték kiégése, ezért jobb védelmet biztosíthat annál (megfelő méretezés mellett). Az sem utolsó szempont, hogy nem kell újra és újra a fiókba nyúlni egy kísérleti áramkör próbálgatása közben.

elektronikus biztosíték

Az első ábrán a lehető legegyszerűbb biztosító kapcsolás látható. A nyomógomb megnyomása után a tirisztor öntartó tulajdonsága miatt bekapcsolva marad, így a 0.2 ohmos ellenálláson keresztül áram folyik, amennyiben terhelés van a kimeneten. Ha az átfolyó áram eléri a 3A-t, az ellenálláson eső kb. 0.6V-os feszültség nyitja a tranzisztort,
mely söntöli a tirisztor anód/katód átmenetét, ezáltal a lecsökkent A-K feszültség miatt az lezár,
és úgy is marad a nyomógomb megnyomásáig.
A működési feszültség alsó szintjét a tirisztor gyújtási feszültsége, a felső határértéket pedig a tranzisztor maximális feszültsége szabja meg. A lekapcsolási áram a 0.2 ohmos ellenállás cseréjével állítható be, az Ohm-törvény alkalmazásával. A tranzisztor elég nagy áramú legyen, ugyanis el kell viselnie az esetleges rövidzárlati áramot is néhány nanoszekundum időtartamig. Az áramfigyelő ellenállás terhelhetőségére is fordítsunk kellő figyelmet, 0.2 ohm esetén ez legalább 2W legyen. Több ellenállás párhuzamos kapcsolásával és egy választókapcsolóval univerzális programozható biztosíték készíthető, mely jó szolgálatot tehet pl. áramkorláttal ellátott labortáp hiányában.

elektronikus biztosíték-2

A fenti kapcsolási rajz szintén egy reteszelődő elektronikus biztosékot ábrázol, de ez esetben PNP tranzisztokkal megvalósítva, és az átfolyó áram megszűnését egy - logikusan vörös színű - LED jelzi.
RF figyelőellenállás értékének módosításával állítható be a kívánt lekapcsolási áramerősség, figyelembe véve a tranzisztorok és RF ellenállás terhelhetőségét. Nagyobb áramigény esetén a BD140 nagyobb tranzisztorra cserélhető, pl. BD250-re. A LED nem elhagyható! A biztosíték a rajzon látható beállításban lomha működésű, ha érzékenyebb áramkör védelmében kívánjuk felhasználni, a 10uF elektrolit kondenzátor értékét csökkenteni kell. Akár el is hagyható, ekkor egy igen gyors működésű elektronikus biztosítékot kapunk. Ez akár hátrány is lehet egy készülék bekapcsolásakor létrejövő magasabb áramimpulzus kialakulása esetén, ezért célszerű kissé lassítani a működését az említett kondenzátorral.

elektronikus biztosíték

Az ITT letölthető lay6 fájl tartalmazza a kapcsolási rajzot, egy furatszerelt kivitelű és egy vegyes szerelésű nyáktervet. Az áramkör normális működéséhez szükség van egy legalább 100 mA terhelés meglétére!

A kapcsolások megfelelő működését egy műterheléssel, vagy izzóval, majd egy rövidzárral mindenképpen ellenőrizni kell az első használat előtt!





A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!



Kapcsolódó témák:

Biztosíték
(wikipédia)



Datasheet:

TIC106


Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim
created by Morgo - 2012