MORGO ELEKTRONIKA



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim



MENÜ



KAPCSOLÁSOK



TÁMOGATÁS

Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!


KÖZÖSSÉG

Üzenőfal



Nyomj egy tetszik gombot!

Share Oszd meg!


Küldj mailt!


  1










Egyszerű taps(hang)kapcsoló


Már jó ideje felmerült bennem az igény egy hanggal kapcsolható, nyomógombot kiváltó áramkör iránt.
Konkrétan a tranzisztor(komponens)teszter használata közben adódott többször is olyan lehetetlen mérési helyzet, hogy minden görcsölésem ellenére kellett egy harmadik kéz a mérést elindító nyomógomb megbökéséhez. Ilyenkor az asszonykámat kellett magamhoz rendelni a fazék mellől...
Ennek a tarthatatlan állapotnak a megszüntetése végett született ez a kapcsolás.
Bár elmondhatnám, hogy "nem ilyen lovat akartam", de végül is hibátlanul működik. Az áramkör hátránya, hogy a relé folyamatos behúzva tartása miatt az áramfelvétele közel 10mA. Ez a plusz fogyasztás telepes táplálásnál lehet gond.



tapskapcsoló

A kapcsolás egy kettős műveleti erősítőt tartalmaz aktív elemként, melynek egyik fele erősíti az elektret mikrofon jelét, a másik fele pedig komparátorként működik. Bemeneti jel nélkül a komparátor kimenete magas szinten van, ezért a REED relé meghúzva tartja az érintkező kontaktusokat. Ez az R7-R8 osztón keresztül kapcsolódik a teszter mikrovezérlőjének indító bemenetéhez, azt magas szinten tartva. Ha a mikrofonra megfelelő erősségű és frekvenciájú hang érkezik, a komparátor átbillen, a relé elenged néhány tized másodpercre, ezáltal megvalósul a nyomógomb "megnyomása".
Az érzékenységet az R2-R6 arányának módosításával lehet változtatni. A C1 kisebb értékűre cserélésével csak a magasabb hangokat fogja érzékelni, ha 10-100n-re cseréljük, akkor mélyebb hangok is bebillentik a komparátort.
A jelenlegi értékek mellett egy határozott "mér" parancs hatására működik az áramkör, viszonylag magas hangerőn szóló zene nem zavarja meg a működést. Persze egy asztalra ejtett csavarhúzó koppanására már elindul a mérés.
A kapcsoló kimenete a meglévő nyomógomb meghagyása mellett, annak a mikrovezérlő felőli oldalára csatlakoztatható.

A teszer dobozában lévő igen szűkös hely miatt a lehető legkisebbre próbáltam tervezni a nyákot, ami 0805 méretű ellenállásokat eredményezett, így (a mikrofon nélkül) 13x20 mm lett a panel mérete.

tapskapcsoló nyák

A nyákterv letölthető LAY6 vagy PDF formátumban.

A fogyasztás minimalizálható, a komparátor bemeneteinek felcserélésével. Ekkor a relé csak hang hatására fog meghúzni néhány tized mp-re.

tapskapcsoló-2

Ez a kapcsolás nincs kipróbálva, de elvileg működnie kell. Előfordulhat, hogy R5 értékét csökkenteni kell. Mikrofonként egy régi rádósmagnóból kitermelt elektret patront használtam. A műveleti erősítő szinte bármilyen típus lehet, ha a kimeneti árama elegendő a REED relé működtetéséhez.

Lap tetejére






Hangkapcsoló - 2


Bár a fenti áramkör hibátlanul működik a teszterbe építve, nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy megoldható lenne egyszerűbben is, alacsonyabb fogyasztás mellett.

hangkapcsoló

Ez a kapcsolás már nemigen lehetne egyszerűbb, a fogysztása 150 µA (0,15 mA). Az ármkört dugdosós próbapanelen raktam össze, és kiválóan működtette a tesztert. Nem szabad elfelejteni, hogy az elektret mikrofonok között elég nagy lehet a szórás, ezért az R1 10k ellenállás helyett érdemes lehet egy 20k trimmert beforrasztani, és azzal beállítani az áramkört az adott mikrofonhoz. Megfelelő érzékenység beállítása után meg kell mérni a trimmer ellenállását, és a legközelebbi szabványos értékű ellenállás ezek után beforrasztható.
A lay6 formátumú nyákterv tartalmazza a kapcsolási rajzot, egy SMD, és egy furatszerelt verziót is.
Letölthető ITT

Elkészítettem az SMD verziót, a nyák kipróbálása végett. Az sült ki belőle, hogy ki is dobtam a teszterből a relés változatot, és ez került bele (10x15mm):

tranzisztoros hangkapcsoló

A tranzisztorok típusa bármilyen kisjelű NPN lehet, de lehetőleg a nagyobb bétájú kerüljön a T1 pozícióba.
Nekem az 1AM kódú MMBT3904 akadt a kezembe, ezeket építettem be.
A mikrofon kivezetéseinek polaritására figyelni kell beforrasztáskor!

Lap tetejére






Hangkapcsoló - 3


A következő tapskapcsoló megnövelt érzékenységgel rendelkezik, és egy monostabil biztosít néhány másodperces bekapcsolt állapotot. A relé meghúzva tartásának idejét a C3 kondenzátor cseréjével lehet beállítani. A kimenetet kapcsoló REED relé biztosítja a kapcsolandó áramkör galvanikus leválasztását, így sokrétűen felhasználható eszközt kapunk.

tapskapcsoló

A kapcsoló érékenységére jellemző, hogy 1-2 méterre a normál beszéd már aktiválta. Ezt a túlzott érzékenységet a mikrofon cseréje oldotta meg, a végleges változatba egy régi csőrös gubiborítású telefonmikrofon került. (Talán valelyik régi Nokiából) Némi frekvencia szelektivitást lehet elérni a C1-C2 kondenzátorok módosításával. A C1 söntöli a magasabb frekvenciákat, a C2 pedig az alacsonyabb frekvenciák átvitelét korlátozza. Az stabilizátor típusát a relé működtető feszültsége alapján kell kiválasztani, de el is hagyható. A tranzisztorok típusa lényegtelen, de a PNP tranzisztornak el kell viselnie a relé áramát. A D1 dióda a relé tekercse által okozott feszültséglökéstől védi a tranzisztort. Ha az alkalmazott relé tartalmazza, akkor erre nincs szükség.

taps-3 pcb

A nyák mérete 21x29 mm, de ez tovább csökkenthető a sorkapcsok elhagyásával. Ekkor forrpontokat lehet alkalmazni a hozzávezetésekhez.
A lay6 formátumú nyákterv tartalmazza a kapcsolási rajzot, és egy nagyrészben SMD alkatrészekből álló nyáktervet is. Megépítés előtt ellenőrizni kell a relé kivezetéseit, és módosítani kell a nyáktervet ha szükséges!
Letölthető ITT



Lap tetejére







A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!



Kapcsolódó témák:

Tranzisztorteszter



Datasheet:

D1A050D00
MMBT3904



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim
created by Morgo - 2012