MORGO ELEKTRONIKA



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim



MENÜ



KAPCSOLÁSOK



TÁMOGATÁS

Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!


KÖZÖSSÉG

Üzenőfal



Nyomj egy tetszik gombot!

Share Oszd meg!


Küldj mailt!


  2







USB L-C mérő





Minden amatőr műhelyben szükség van műszerekre, ám a digitális multémerek legtöbbjéből hiányzik a kis értékű kondenzátok és induktivitások mérésének lehetősége. Az alábbi kapcsolás a Radiokot.ru oldalról származik. Mivel nem tartalmaz kijelzőt, ezért olcsón, kis méretben, könnyen utánépíthető. A számítógép USB portjához csatlakoztatva, egy piciny program ablakában olvasható le a mért érték.
A műszer méréstartománya kb. 0,1pF - 0,99μF, 10nH - 99,99mH. Mindez a szoftver segítségével kalibrálható, a mérési pontosságot ez fogja meghatározni. Az automatikus méréshatár váltás tartományai:
Kondenzátor - 0,1-999,9pF - 1n-99,99nF - 0,1μF-0,99μF
Induktivitás - 0,01μH-999,99μH - 1mH-99.99mH

USB LC mérő



A műszer építése során az egyetlen nehézséget az smd relé beszerzése okozta, ezért ide furatszerelt relé került. Ha már úgyis van az alkatrész oldalon is építőelem, ide került a táp elkója, és a viszonylag nagy méretű referencia kondenzátor, plusz a mérőcsatlakozó. Utóbbinak egy tüskesor aljzatot használtam, melybe a legtöbb kondenzátort közvetlenül is be lehet dugni, vagy a tranzisztor teszter csipeszes mérővezetékét.
A műszer a hex fájl betöltése után azonnal indult, a Win7 is gond nélkül felismerte. Elindítva a mérőprogramot, az alsó sávban kijelzi a csatlakoztatott műszert, és figyelmeztet a kalibrálásra. Ennek a menete a következő:
Nyitott mérőkapcsokkal indulva, a “Tools” menüben katt a “Calibration” feliratra. Legyen előkészítve egy ismert értékű kondenzátor, ennek az értékét be kell pötyögni az üres sorba, majd katt a “Start Calibration” gombra. Rövid várakozás után kéri a kondenzátort, 2-3 mp. elteltével, pedig kér egy jumpert. Ekkor egy rövidzárat kell létrehozni a mérőkapcsokon. Ezzel készen van a műszer kalibrációja.

Az első méréseknél kissé bizonytalan volt a kijelzés, de a 4-5. mérés után ez megszűnt. Több kondenzátorral és induktivitással próbálva, a sokadik mérés is ugyanazt az eredményt hozta. Induktivitás mérése esetén ne felejtsük el átkapcsolni “L” mérésre!

usb lc mérő-c

usb lc mérő-l

Két kép az elkészült USB-s L-C mérő műszerről. A nyák mérete: 63x16 mm.

usb lc mérő foto

usb lc mérő foto

ATmega8A mikrovezérlőt alkalmaztam, (ez volt kéznél) a rezgőkvarc pedig 2mm átmérőjű órakvarc formájú kavics, zsugorcsőbe öltöztetve. ISP csatlakozót nem készítettem, csak forrpontokat, ahova rövid vezetékek lettek forrasztva a programbetöltés idejére. Az egyoldalas nyák mérete 63x16 mm. A kapcsolásnak, egyszerűsége miatt bárki tervezhet másik nyákot, a beszerezhető alkatrészek függvényében.
Az ITT letölthető zip archívum tartalmazza a LCmeter.exe-t, kapcsolási rajzot, a fusebit beállításokat, a hex fájlokat m8-m48-m88 mikrovezérlőkhöz, és az általam megépített műszer nyáktervét lay6 formátumban.

Elkészült egy újabb változat, egy barátom kérésére. Ebben DIP tokos Atmega8-16AU dolgozik. Erre ISP csatlakozó is került, viszont USB aljzat helyett fixen be lett forrasztva egy kb. 60 centis USB kábel. Ez is pöccre indult, a pontossága is jó lett, de ez csak a megfelelő kalibráción múlik.
Ez az LC mérő műszer is vegyes szerléssel készült, a nyák mérete 55x25 mm.

Kedvcsinálónak erről is tolok fotókat:

usb lc mérő foto_3

usb lc mérő foto_4






A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!



Kapcsolódó témák:





Datasheet:

LM311
AMS1117 3.3


Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim
created by Morgo - 2012