MORGO ELEKTRONIKA



Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim



MENÜ



KAPCSOLÁSOK



TÁMOGATÁS

Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!


KÖZÖSSÉG

Üzenőfal



Nyomj egy tetszik gombot!

Share Oszd meg!


Küldj mailt!


  1







Frekvenciamérő PIC16F628 mikrovezérlővel





Amatőr műhelyben is gyakran szükség van egy megbízható frekvenciamérő műszerre. Audio célokra általában megoldást nyújtanak a hangkártya alapú műszerek, de nagyobb frekvenciákon ezek már használhatatlanok. Az alábbiakban egy nem túl bonyolult, sokrétű felhasználást biztosító digitális frekvenciamérőt mutatok be.
Az eredeti kapcsolás www.sprut.de oldalról származik.

frekvenciamérő

A frekvencimérő nyomógombbal átkapcsolható három bemenettel rendelkezik:
1 Hz-50 MHz kb. 10 millivoltos érzékenységgel,
1 Hz-50 MHz TTL szintű bemenet,
20-1200 MHz 64-es osztóval ellátott bemenet, érzékenysége a felhasznált osztó adatlapjáról deríthető ki.

A kijelzést egy szabványos 2x16 karakteres LCD biztosítja, felső sorában a mért értéket, az alsó sorban az éppen aktuális bemenetet és a felbontásból adódó lehetséges eltérést mutatja. A három bemenet DIP tokozású REED reléken keresztül kapcsolódik a PIC bemenetére, és természetesen a PIC elvégzi helyettünk a 64-es szorzást is.

A kapcsolásban szereplő 64-es osztó ma már igen nehezen szerezhető be, ezért a kapható MB501 osztót építettem be, bár ez csak 1100 MHz-ig működik az adatlapja szerint. A TL592 differenciálerősítő 14 lábú tokban volt megtalálható ezért ezt is át kellett kissé rajzolni. Bár új kapcsolási rajzot nem készítettem, a nyáktervezés folyamán ezeket az alkatrészeket használtam fel.
A megépített készülékbe ezen kívül belekerült 3 LED az éppen aktuális bemenetek kijelzésére, és egy kapcsoló, melynek használatával az LCD kijelzőn rögzül az éppen mért érték. (Lefagyasztja a futó programot, de a kapcsoló nyitása után a PIC folytatja a mérést - a nyákrajzon k1 a jelölése.)
A kijelző bekötése azért lett ilyen kacifántos, mert adott dobozhoz készült a nyák, és csak így fért el, amúgy is huzalozva lett bekötve, tehát nem okozott gondot. Esetleges utánépítésnél ne felejtsük el a 6 átkötést, és a relék lábkiosztásának ellenőrzését. A TL592 tápvezetékének átkötésébe érdemes lehet egy néhány uH induktivitást sorba kötni, stabilabb lesz az IC működése. Az első példány megépítése során nem állt rendelkezésre TL592, ezért a sok kísérletezgetés közben elkopott néhány nyák. Ekkor készítettem egy panelt, amiben az erősítő IC és a kapcsolódó alkatrészei helyett csak egy négypólusú csatlakozó kapott helyet, ebbe dugtam egy segédpanelen szerelt erősítőt. Ezzel a megoldással csak egészen apró nyákokat kellett gyártani. Ezek közül egészen jól szerepelt a 4011 analóg erősítő , (ekkor elegendő csak az 5V-os tápegység) de lehet sikerrel próbálkozni valamely modern nagy sávszélességű műveleti erősítővel, vagy tranzisztoros bemeneti fokozatokkal is.

Nyitott amp és /64 bemenetek mellett a műszer mutathat különböző értékeket, de ez nem befolyásolja a mérés pontosságát!

frekvenciamérő pcb

Jobb minőségű kapcsolási rajz, a nyákterv, és a PIC programja letölthető ITT

frekvenciamérő fotó

frekvenciamérő fotó - amp

frekvenciamérő fotó - TTL

frekvenciamérő fotó - /64






A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!



Kapcsolódó témák:

PIC égetők
Frekvencia
(wikipédia)



Datasheet:

PIC16F628
U664B
MB501
TL592

Kezdőlap | Kezdőknek | Kapcsolások | Kalkulátorok | Leírások | Letöltések | Linkek | Eladó cuccaim
created by Morgo - 2012