Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!
KÖZÖSSÉG
Üzenőfal
Nyomj egy tetszik gombot!
Oszd meg!
Küldj mailt!
0
LED-es hőmérő DS1820+Attiny2313-al
A népszerű Attiny2313 segítségével és egy 3 digites 7 szegmenses LED kijelzővel egyszerű és kis méretű hőmérő építhető. A környezet hőmérsékletét egy DS1820 digitális szenzor érzékeli. Ez a csip gyárilag kalibrált, ezért a hitelesítéssel nem kell bajlódni. Kijelzőnek egy BC56-12GWA 3×14 mm-es LED kijelzőt alkalmaztam.
Jelen kapcsolás szobahőmérsékleten 0.5oC felbontásban, -10oC alatt pedig 1 fokonként mutatja a pontos hőmérsékletet.
A DS1820 akár több méteres, háromeres vezetékkel is csatlakoztatható. Az áramkör tápellátását célszerű valamilyen hálózati dugasztápról megoldani, közbeiktatva egy 3V-os stabilizátort. 5V-os táp esetén a AVR eléggé melegedett, de kisebb feszültséggel már csak langyos. A készülék 2db. ceruzaakksiról is működik, de a kijelző fogyasztása miatt nem célszerű az alkalmazása.
Az általam is megépített áramkör kapcsolási rajza, nyákterve és a szükséges hex fájl ITT letölthető.
Az SMD mikrovezérlővel szerelt panel mérete 20x20 mm.
Nemrég felmerült az igény, hogy jó lenne két szenzort kezelni ezzel a hőmérővel. Mivel a program nem hajlandó együttműködni két DS1820 érzékelővel, csak az indításkor beolvasott azonosítójú chippel kommunikál, hiába kapcsolom át a szenzorok adatlábait mint a PIC-es hőmérő esetén, nem tudja beolvasni a második szenzort. Viszont ha kétáramkörös kétállású arretáló nyomógombot használok, megoldható a feladat. A kapcsoló egyik áramköre átkapcsolja az adatlábakat, a másik áramköre pedig megszakítja a Tiny2313 tápellátását az átkapcsolás pillanatában. Ez bőven elegendő, hogy újrainduljon az AVR, ezáltal újra olvassa a chip azonosítóját.
Így gond nélkül kezelhető két szenzor. Egy kis magyarázat, ha nem fogalmaztam elég érthetően:
Az egész áramkör fogyasztását is sikerült mérsékelni 16-18 mA-re, így akár telepes táplálás is megoldható. Ezt úgy értem el, hogy a tápfeszültség bemeneten egy AMS117-3.3 dolgozik, ami kimenő feszültségét (utólag) tovább csökkentettem egy soros diódával, plusz a közös katódok és az AVR közé beszorítottam 1-1 68 Ohmos ellenállást. A dióda azért is bizonyult szükségesnek, hogy a LED kijelző harmadik digitje utáni tizedes pontot fel tudjam használni az éppen használatban lévő szenzor azonosítására. Bekötése látható a fenti képen. Itt elérhető egy nyákterv amin szerepel a stabilizátor és a plusz ellenállások is. A kapcsolót nem terveztem rá, az eltérő kiépítési lehetőségek miatt. Ha valaki használni akarja, a nyákterven található átkötést nem kell beültetni, oda kerülhetnek a kapcsoló Ube és VCC pontjai.
Az itt letölthető hex állománnyal DS18B20 szenzor is használható, 0,1 C felbontással. A fusebitek a következők legyenek: LOW:0xE2 HIGH:0xDF (A letöltés célszerűen jobb katt - link mentése másként.)
A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!