Ha tetszik az oldal, kérlek támogasd egy minimális összeggel!
KÖZÖSSÉG
Üzenőfal
Nyomj egy tetszik gombot!
Oszd meg!
Küldj mailt!
1
ATtiny és egyéb AVR
Sokan belefutnak abba problémába, hogy megírnak egy programot az Arduino IDE-ben, de "mezei" chipet szeretnének használni az ardu lapka helyett. Esetleg olyan avr-t használnának ami hivatalosan nincs támogatva, vagy nem gyártanak még a kínaiak sem vele szerelt lapot.
Az esetek túlnyomó részében egyszerűen megoldhatók a fenti gondok. Az Arduino IDE fordítás és programbetöltéskor létrehoz egy szabványos *.hex fájlt. Ezt kell elővarázsolni, és bármelyik ISP programozóval feltölthető egy onálló chipre. Persze vannak feltételei. A chip, és az órajel forrása azonos legyen az IDE-ben beállítottal. Az ardu általában 16MHz-es külső órajelre fordít, és ha ez a feltétel nem teljesül, kizárhatjuk magunkat a chipből. Tehát egy külső kvarc szükséges, az órajel nagysága viszont csak specifikus esetekben kritikus.
A hex és az esetleges eep fájl elérési útvonala ellenőrzés után megtalálható a program információs ablakában. A rejtett fájlok láthatósága legyen bekapcsolva a gépen!
Ez a fájl minden további nélkül betölhető ISP programozóval egy avr-be.
Az aruinoban nem található avr-ek nagy része egyszerűen beépíthető a keretrendszerbe. Ehhez nyissuk meg a fájl fülön a beállításokat.
Található benne egy "További Alaplap kezelő URL-ek" sor, melynek a végén van egy gomb. Erre kattintva újabb ablak nyílik meg. "Kattintson a további alaplap-támogató URL-ek listájáért" Erre a szövegre kattintva az alapértelmezett böngészőben megnyílik a Github egyik oldala, ahol lehet válogatni a felkínált lehetőségek közül. A kattintható hivatkozások közűl a kiválasztottat jelöljük ki, és CTRL-C-vel másoljuk a vágólapra. Visszatérve az IDE utolsónak megnyitott ablakához, CTRL-V kombinációval beilleszthető a link. Érdekes módon az egérrel való kijelölés-beillesztés nekem nem működik. Ezután be lehet zárni a beállításokat.
Az eszközök-alaplap-alaplap kezelőben megtalálhatók lesznek az új avr-ek. A lista végén lehet megtalálni őket, it rákattintva telepíthetők, ezután elérhetők lesznek az alaplapok között, használatra készen. Sok esetben az órajel is beállítható. Ezért érdemes lehet a meglévő alaplap készletet is lecserélni, kiegészíteni.
Egy pillanatra térjünk vissza az "alaplap kezelő" menübe. A telepített alaplapokhoz tartozó online help, és more info linkekre kattintva nagyon fontos információkhoz lehet jutni. Itt tudható meg az újonnan telepített alaplap (AVR) Arduinónak megfelelő lábkiosztása, és a használható utasítások, egyéb instrukciók, esetleges korlátozások, amik feltétlenül szükségesek a további munkához.
A kapcsolásokhoz hozzászólhattok a Facebookon! Kövessétek Morgoelektronika csoportot!